İZMİR GEZİLECEK YERLER

                                                                       İZMİR

İzmir, Türkiye'in Ege Bölgesive İzmir ili şehrin merkezidir. Nüfus bakımından ülkenin üçüncü en kalabalık şehridir. şehirdir. Ekonomik, tarihselî sosyo-kültürel açıdan önde gelen şehirlerden biridir.

İzmir uzun ve dar bir körfezin başlangıcında yer alır.   yer almaktadır. İzmir Limanı, Türkiye' Türkiye'nin yedinci büyük limanıdır. İzmir'in batısındaki denizi, plajları ve termal merkezleriyle Urla Yarımadası< ; /a> uzatılır. Şehir her yıl İzmir Enternasyonal Fuarı' organizasyonunu yapan önemli bir fuar merkezidir.

Bölgemizdeki bisiklet kiralama noktalarından bisiklet kiralayabilir ve bu bisikletlerle uygun rotaları kullanarak şehri turlayabilirsiniz. http://www.bisim.com.tr/

Saat Kulesi

Konak Meydanı'nı süsleyen Saat Kulesi, son derece zarif görünümüyle adeta bir sanat anıtıdır. Sultan Abdülhamit'in 1901 yılında tahta çıkışının yıl dönümü nedeniyle yaptırılmıştır. Saat, Alman İmparatoru II. Wilhelm tarafından hediye edildi. Giriş Burada anlatılan yüz yıllık bir kent sembolünün doğuş hikayesidir.  

 

Kemeraltı Çarşısı İzmir'in en önemli alışveriş merkezidir. Geçmişteki gizemli tonozlu ve kubbeli dükkânların sayısı oldukça azalmış olsa da modern iş merkezleri, mağazalar, sinema ve kafeteryaların yer aldığı sokaklar günün her saatinde canlı ve canlı kalıyor. Alışveriş yapılabilecek bir siteye benziyor. Kapalı ve açık alanlardan oluşan bu çarşıda her türlü geleneksel Türk el sanatlarını, seramikleri, çini panoları, ahşap ürünleri, tombakları, halı ve kilimleri, deri ürünlerini bulabilirsiniz. Bu mümkün. 

 

Tarihî Asansör, İzmir Bir yapıdır.

Turgut Reis Mahallesi'nde biri diğerinden 58 m daha yüksektir. with Mithatpaşa Caddesi  Şehit Nihatbey Caddesi arasında çalışan iki asansör bulunmaktadır. 1907'deYahudi iş adamı "Nesim Levi"yi barındıran asansör kulesidir. (Bayraklıoğlu)" asansör tarafından inşa edilen bu yol, iki ilçe arasında hızlı ve kolay bir yoldur. birinden diğerine 155 basamakla ulaşılabilmektedir. Kolay ulaşım sağlamak amacıyla inşa edilmiştir. Günümüzde İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından eğlence, kültür ve dinlenme yeri olarak kullanılmakta; Şehirdeki önemli bir turist durağıdır.

 

Kordon Uzunluğu, Pasaport İskelesi yanındaki Cumhuriyet Meydanı'ndan başlayıp İzmir Limanı'na kadar uzanıyor. Sahil şeridi, konumu nedeniyle sadece eğlence tutkunlarının radarında değil, aynı zamanda enfes gün batımı manzarasını izlemek isteyenlerin de ilgisini çekiyor.

 

 Sasalı Doğal Yaşam Parkı 2008 yılından bu yana çocuklu ailelerin İzmir gezilecek yerler listelerinin demirbaşları arasında yer alıyor. Doğa tutkunlarına keyifli saatler vaat eden Yaşayan Park, 2008 yılından bu yana çocuklu ailelerin İzmir gezilecek yerler listelerinin demirbaşları arasında yer alıyor. 1937'de kurulan Fuar Hayvanat Bahçesi.

 

St. Polycarp Kilisesi, Fransa Kralı VIII. Louis'nin isteği ve Kanuni Sultan Süleyman'ın izniyle 1625 yılında inşa edilmiştir. Kilise adını, St. John'un ilk öğrencilerinden olan ve 155 yılında Kadifekale'de Romalılar tarafından öldürülen din adamından alıyor.

 

İzmir Arkeoloji Müzesi ilk olarak 1927 yılında Basmane'deki Aya Vukla Kilisesi'nde hizmet vermeye başlamıştır. CuKültür tesisi 1984 yılında Bahribaba Parkı'nın üst kısmındaki binaya taşındı.

 

İzmir'de Ziyaret Edebileceğiniz 10 Antik Kent

İzmir'in her köşesi özgünlüğünü taşıyor. Korunmuş sofistike bir kültürün hikayesi anlatılıyor. Şehrin dört bir yanına yayılan antik kentler binlerce yıl öncesinden bize sesleniyor. Antik çağların büyüsüne kapılan, tarihin en muhteşem şehirlerini tanımak ve o şehirlerin sütunlu yollarında yürümek isteyenler için İzmir'deki 10 antik kenti derledik. 

 

1. Efes Antik Kenti

Selçuk'ta bulunan Efes Antik Kenti, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer almaktadır. Efes, 21 bin seyirci kapasiteli tiyatrosu, stadyumu, Celsus Kütüphanesi, Hadrian Tapınağı, yamaç; Ev gibi etkileyici yapılarıyla sizi büyüleyecek. sizi bir yolculuğa çıkarıyor. Antik dünyanın yedi harikasından biri olan Artemis Tapınağı, kalıntıların hemen yanında yer alıyor. Ayrıca yine aynı bölgede yer alan ve UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Meryem Ana Evi, Ayasuluk Tepesi, St. Jean Bazilikası ve Çukuri Höyüğü bulunmaktadır. Kesinlikle ziyaret etmenizi öneririz. 

 

2. Bergama Antik Kenti

Bergama'da bulunan Bergama Antik Kenti, İzmir'in UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan bir diğer kültürel mirasıdır. Bergama Akropolü, kütüphane binasıyla birlikte antik dünyada önemli bir eğitim merkezi ve Bergama Krallığı'nın idari merkeziydi. Akropolis aynı zamanda en dik antik tiyatroya da ev sahipliği yapıyor. Aynı bölgenin en eski tıp okullarından biri ve döneminin en ünlüsüdür. Şifa merkezlerinden biri olan Bergama Asklepeion'u ziyaret etmeyi unutmayın. 

 

3. Yeşilova Höyüğü

Günümüzde Bornova sınırları içerisinde yer alan Yeşilova Höyüğü şehrin en eski yerleşim alanıdır. Geçmişi 8.500 yıl öncesine dayanan Yeşilova Höyüğü'nün arkeolojik kazı alanını görme şansınız olsa da buradaki en etkileyici şey yanındaki Ziyaretçi Merkezi'dir. Bu merkezde hem Yeşilova'dan hem de çevre höyüklerden çıkarılan buluntular sergileniyor. Ayrıca İzmir'in ilk halkının kültürü. Deneyimleyebileceğiniz Neolitik Köy'de çocuklar o döneme ait kıyafetler giyebilir ve dönemi yansıtan aktiviteler yapabilirler. 

 

4. Bayraklı Smyrna

Bayraklı'da bulunan Smyrna-Tepekule Höyüğü, 5 bin yıllık uygarlık tarihinin izlerini günümüze taşıyor. Adını Amazon Kraliçesi Smyrna'dan aldığı düşünülen yerleşim, bir höyüğün üzerinde yer alıyor. İzmir'in bilinen en eski ibadet yapısı Athena Tapınağı, Homeros'un doğup yaşadığı Bayraklı Smyrna'da yükseliyor. Ayrıca Çifte Megaron, Sur, Anıtsal Çeşme, Mezarlık da bu bölgede bulunmaktadır. Bölgeyi ve Tantalos Mezarı'nı ziyaret edebilirsiniz. Doğu Helen yapı sanatının en önemli taş yapılarını görmeden buradan ayrılmayın.

 

5. Agora Öğrenim Yeri

Agora Öğrenim Alanı, şehir merkezinde yer alan, İzmir'in tarihi kent merkezi Kadifekale ile Kemeraltı arasında, Büyük İskender'den sonra kurulan Antik Smyrna Kenti'nin kalıntılarından biridir. Kentin en çok ziyaret edilen noktalarından biri olan Smyrna Agorası, bugün dünyanın kent merkezindeki en büyük meydanlarından biridir. Agora benzersiz grafitileriyle dikkat çekiyor. Yunanca yazılmış grafitilerde Roma Dönemi halkının günlük yaşamının izlerini görmek mümkün. 

 

6. Metropolis Antik Yerleşimi

“Ana Tanrıçanın Şehri” "Metropolis" anlamına gelen Metropolis Antik Kenti, Torbalı'nın ilk yerleşim alanıdır. MÖ 3. yüzyılda kurulan kentte, Roma İmparatorluk Dönemi'nden günümüze kadar ayakta kalan Atrium'u, Roma Evi'ni, Zeus ve On İki Tanrı'nın tapınaklarını görebilirsiniz.

 

7. Teos Antik Kenti

Sığacık, MÖ'da bulunan Teos; Bulundu1000 civarında İon kolonisi olarak kurulmuştur. Antik dönemin en ünlüsüdür. Dionysos Tapınağı burada bulunmaktadır. Ayrıca antik kentte bulunan agora, tiyatro, odeon, sur ve liman kalıntılarını görmeden ayrılmayın. Teos çevresinde dolaşırken yıllara meydan okuyan, birçok medeniyete tanıklık etmiş asırlık ağaçlar size eşlik ediyor. Çok eski zeytinler ve menengiller; Ağaçlar antik kentin doğal anıtlarıdır. Bu zeytin ağaçlarından biri de yaklaşık 2000 yaşında olan ve şehrin simgesi haline gelmiş Teos Antik Zeytin Ağacı'dır.

 

8. Erythrai Antik Kenti

Çeşme'nin 20 kilometre kuzeydoğusunda yer alan Ildırı Köyü'nün antik adı Erythrai'dir. Kentte ortaya çıkarılan buluntular Erken Tunç Çağı'na kadar uzanıyor. Antik çağlardan beri yerleşimin olduğunu göstermektedir. Anıt, depremler, savaşlar ve Romalı komutanların yağmalamaları nedeniyle yıkıldı. 1. yüzyılda büyük bir yıkıma uğrayan kent, Bizans Dönemi'nde önemini yitirmiş; 1366 yılında Türklerin egemenliğine girmiştir.

 

9. Klazomenai Antik Kenti

Bugün Urla sınırları içerisinde yer alan Klozamenai, 12 İyon kentinden biriydi. Bu antik kentte, fabrika ölçeğinde zeytinyağı üretilen dünyanın en eski tesisi bulunmaktadır. MÖ Klozamenai'de geçmişi 6. yüzyıla kadar uzanan ve 2005 yılında orijinal haliyle restore edilen zeytinyağı değirmenini ziyaret edebilirsiniz. 

 

10. Notion Antik Kenti

Menderes ilçesine bağlı Ahmetbeyli Mahallesi'nde bulunan Notion Antik Kenti, İzmir'in merkezine 50 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Buna "Kale" denir; yerel halk tarafından. Notion olarak da bilinen Notion Antik Kenti'nin akropolü, Ahmetbeyli plajının doğusundaki iki tepe üzerinde yer almaktadır. Kentin baş tanrıçası Athena Polias'a adanan tapınak, akropolisin batı tepesinde, tamamen denize hakim konumda yer alıyor.

 

İzmir Gezilecek Yerler Haritasına aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

https:/ /www.google.com /maps/d/viewer?mid=1wJgNny1W2SWp5qxEQHHgk0eu_6ZGCGUs&ll=38.533608974229814%2C27.207783350000007&z=9         

İbos Hotel Hakkında Yorum Yaz